Mosiądz i płaskownik mosiężny – specyfika

Płaskownik mosiężny – mosiądz jest jednym z najczęściej stosowanych i używanych stopów metali. Składa się z miedzi i cynku, ale zwykle stosuje się również dodatki stopowe, takie jak ołów, aluminium, żelazo, cyna, mangan, chrom lub krzem. Skład chemiczny wpływa na najważniejsze właściwości miedzi, takie jak temperatura topnienia.

Płaskownik mosiężny w odniesieniu mosiądzu!

Mosiądz wyróżnia się żółto-złotym kolorem. Kolor zależy od zawartości cynku. W przypadku swoistego 45% każdego cynku mosiądz wyróżnia się stricte pomarańczowo-żółtym kolorem, a spadek stężenia cynku zbliża się do naturalnego odcienia miedzi. Jego gęstość wynosi około 8,4 – 8,7 kg / dm3, dlatego jest nieco cięższy niż stal. Dzielimy mosiądz na jednofazowy i dwufazowy: α jednofazowy mosiądz zawiera 30% cynku oraz wyróżnia się dobrą plastycznością (nawet podczas obróbki na zimno), twardością i wytrzymałością. dwufazowy mosiądz ma właściwości pośrednie między α i β. Wraz ze wzrostem zawartości cynku wzrasta jego twardość i wytrzymałość, ale maleje plastyczność. Z dwufazowego mosiądzu powstają blachy, pręty, rury i taśmy. Mosiądz stopowy wykazuje wysoką odporność na korozję, niektóre typy są odporne na rdzę nawet w wodzie morskiej. Warto o tym pamiętać decydując się na sprawdzony płaskownik mosiężny.

Jak już wspomniano, mosiądz ma wiele docenionych właściwości technologicznych i funkcjonalnych. Z tego powodu jest szeroko stosowany w przemyśle. Jest to jeden z najczęstszych stopów. Jego właściwości plastyczne zależą od składu chemicznego, ale większość dostępnych stopów nadaje się do obróbki skrawaniem. Mosiądz jest wykorzystywany do produkcji szerokiej gamy przedmiotów, takich jak armatura, części maszyn w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, chemicznym i elektromechanicznym, jeżeli chodzi także o płaskownik mosiężny. Co ciekawe, mosiądz jest również bardzo często wykorzystywany do wykonywania elementów dekoracyjnych w metaloplastyce.

Author: Roman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *